Hayalet MutfaklarHayalet Mutfaklar: Doğrudan kapınıza teslim edilen sanal bir yemek alanı
Yeni restoranlara yeni bir bakış... Müşterilerin yemeğini kontrol etme şansı...
 
 


Hayalet mutfaklar, ülke çapında ortaya çıkmakta ve gün geçtikçe restoranların çalışma şeklini değiştirmektedir. Bu değişim, deneyimsel perakendenin yükselen trend’ine uymakta ve diğer endüstrileri etkileyebilecek potansiyel değişikliklere işaret etmektedir.
 
Bu hayalet mutfak da nedir?

En basit haliyle, yemek için bir ortak alan veya vitrinsiz bir restoran olarak düşünebilirsiniz. Sanal mutfaklar olarak da bilinen hayalet mutfaklar, yemek alanlarını ve süslü dekorları kaldırarak geleneksel yemek mekanını yalınlaştırırlar ve bunun yerine müşterilerine sunmak üzere yiyecek hazırlanan büyük mutfaklar olarak hizmet verirler.

Hayalet mutfağın yemek şirketleri için birçok faydası vardır. Öncelikle, restoranlar işletme maliyetlerini büyük ölçüde azaltabilirler. Şirketler, servis bulaşıkları yıkamak veya masa ayarlamak zorunda kalmadan, işlemleri basitleştirebilir, yenilik yapabilir ve kaliteli menü öğeleri oluşturmaya odaklanabilir. Hayalet mutfaklar, yeni restoranlar için de fırsatlar sunar. Bir hayalet mutfak yatırımı, birden fazla restoranı içinde barındıran bir yemek tesisi açmaktan daha az maliyetlidir. Dolayısıyla, tek bir hayalet mutfaktan farklı birkaç restoran yönetilebilir.

 

Daha İyi Bir Yemek Deneyimi Oluşturmak

Restoranlara sağladıkları fayda dışında, hayalet mutfaklar müşteriler arasında da giderek daha popüler hale gelmektedirler. Son yıllarda Uber Eats, Grubhub ve Postmates gibi gıda dağıtım hizmetlerinin büyüme oranları oldukça dikkatçekmektedir. Gıda dağıtım endüstrisinin önümüzdeki yıl 24 milyar dolar değerinde olması beklenmektedir. Sayıları giderek artan müşteriler, bize bir masada yiyeceklerinin gelmesi için sıra beklemek zorunda kalmadan kendi evlerinin rahatlığında yemek yemeyi tercih ettiklerini gösterir. Restorana gidip yemek yiyen ziyaretçi sayısı son yıllarda sabit kalırken, istatistikler bize dijital siparişlerin yılda % 20 oranında arttığını söylemektedir.

Hayalet mutfaklar, müşterilere tam olarak ne yediklerini ve siparişlerinin tam olarak ne zaman geleceğini göstererek daha fazla esneklik sağlamaktadırlar. Çoğu hayalet mutfak bulut tabanlı mobil sipariş kullanır; bu da müşterilerin istediklerini tam olarak kişiselleştirebilmeleri ve siparişlerinin birebir hazırlanacak olması anlamına gelir.

 

Deneyimsel Perakende Üzerine Etkisi

Hayalet mutfaklar, deneyimsel perakendeciliği çevreleyen birçok güçlü müşteri trendini vurgulamaktadır. Bunlardan ilki, kişiselleştirmeye ve isteğe bağlı öğelere duyulan ihtiyaçtır. Müşteriler, istediklerini tam olarak istedikleri zamanda almak isterler. Lüks bir restoranda yemeğe çıkmak yada harika yemeklerin tadını çıkarırken kalkmak isteyip istemediklerine karar vermek gibi deneyimlerini kendi kontrolleri altında tutmak esastır.

Hayalet mutfak konsepti, deneyimsel perakendenin diğer alanlarına kolayca genişletilebilir. Birçok yönden, aslında ürün satmayan, bunun yerine hizmet ve sipariş toplama sunan Nordstrom Local gibi showroom mağazalarına benzer. Aynı kavram, doğrudan tüketiciye satış veya e-ticaret hizmetlerine de uygulanabilir.

Şirketler, fiziksel mağaza sahip olmak yerine, merkezi bir konumdan faaliyet gösterebilir ve daha küçük markalar için fırsatlar sunan daha rahat ve kişiselleştirilmiş bir deneyim için deneyimi doğrudan müşterilere sunabilir.

Modern müşteriler kişiselleştirme ve rahatlık isterler. Ürünlerle ilgili deneyimleri isterler. Hayalet mutfaklar ve deneyimsel perakendecilik bu ihtiyaçları karşılarken, deneyimi kişiselleştirme ve tam olarak istediklerini oluşturma özgürlüğü vermektedir.

 


28 Şubat 2020 Cuma