Covid-19 ve Gıda İşletmeleriKorona virüsün yayılmasıyla ilgili endişeler artarken, Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı (EFSA) web sitesinde 9.3.2020 tarihinde hastalığın gıda yoluyla yayılma olasılığının düşük olduğunu ...Koronavirüs (COVID-19) Hastalığı Üzerine Gıda İşletmeleri İçin Öneriler

Korona virüsün yayılmasıyla ilgili endişeler artarken, Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı (EFSA) web sitesinde 9.3.2020 tarihinde hastalığın gıda yoluyla yayılma olasılığının düşük olduğunu ve durumu yakından izlediklerini belirten bir açıklama yaptı. EFSA’nın baş bilim adamı Marta Hugas, “Şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs (SARS-CoV) ve Orta Doğu solunum sendromu koronavirüs (MERS-CoV) gibi ilgili koronavirüs salgınlarının gıda tüketimi yoluyla bulaşmadığını” söyledi.

Bununla birlikte, araştırmacılar hala COVID-19'un bulaşma yollarını öğreniyor olsalar da, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), virüsün kişiden kişiye hapşırık, öksürük veya nefes yolu ile yayıldığını doğruladı.

Öte yandan, Belçika sağlık yetkilileri son zamanlarda restoranlarda az pişmiş biftek ve et servis etmeme kararı aldılar.

Bu, gıda işleme ve hazırlama sırasında ellerin yıkanması, eti iyice pişirilmesi ve pişmiş ve pişmemiş yiyecekler aralarında potansiyel çapraz kontaminasyonun önlenmesi gibi iyi hijyen uygulamalarının takip edilmesine ilişkin tavsiyeler de dahil olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) gıda güvenliği önlemleri ile uyumludur.

 

COVID-19 yüzeylerde ne kadar dayanır?

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, koronavirüsler yüzeylerde birkaç saat veya birkaç güne kadar varlık sürdürebilir. Bu süre, yüzey tipi, ortam sıcaklığı veya nem gibi farklı koşullar altında değişebilir. Bir yüzeyin kontamine olabileceğini düşünüyorsanız, virüsü öldürmek ve kendinizi ve etrafınızdakileri korumak için ortak bir ev dezenfektanıyla temizleyin. Ellerinizi alkol bazlı bir el temizleyici ile ovarak temizleyin veya sabun ve su ile yıkayın. Gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının.

Gıda şirketleri bunun yerine tek kullanımlık ürünler kullanmalı mıyız?

Şu anda, tek kullanımlık ürünlere geçmenin herhangi bir yararı olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Bulaşmayı en aza indirmek için aldığımız önlemlerin etkili olması önemlidir. Alabileceğiniz en etkili önlemler, özellikle sık dokunan yüzeylere odaklanarak iyi el hijyeni sağlamaktır.

 

Koronavirüs tabak ve çatal-bıçak takımlarında yaşayabilir mi?

Koronavirüsler zarflı virüslerdir. Zarf tüm virüsü çevreler ve zarf bozulmadığı sürece virüs bulaşmaz. Zarf nispeten hassas bir yapıdır. Viral zarfın hassas yapısı nedeniyle, koronavirüsler hem ısıya hem de deterjanlara (sabun dahil) nispeten duyarlıdır. Bu nedenle, bulaşıkların sıcak suda (veya daha iyisi bir bulaşık makinesinde) deterjan kullanılarak normal şekilde yıkanması, mevcut herhangi bir koronavirüsü tamamen etkisiz hale getirmesini mümkün kılar.

 

Bir gıda işi koronavirüse karşı korumak için ne yapmalıdır?

Gıda şirketleri hijyen kurallarını sıkı bir şekilde uygulamaya devam edebilir. Bir gıda işleyicisi hazırlık, servis ve kasanın her aşamasında ellerini yıkamalıdır.

Bitmiş yemek servsinin masadan nasıl toplandığı da önemlidir. Müşteri veya gıda ile doğrudan temas eden alanlara dokunmaktan kaçınarak çapraz bulaşma riski en aza indirilebilir.

Kapı kolları, masalar, sandalyeler, tuzluk ve biberlik, şeker kaseleri, ortak çatal bıçak kapları ve pos cichazı gibi ortak yüzeylerin daha sık temizlenmesi ayrıca önemli, gerekli ve faydalıdır.

 

Kafe ve restoranlarda masaların 1 metre arayla yerleştirilmiş olması gerekiyor mu?

Evet, masaları en az bir metre aralıklarla yerleştirmek müşterilerin kendilerini rahat hissetmelerine ve şu anda tavsiye edilen sosyal mesafelere ulaşmalarına yardımcı olacaktır.


29 Mart 2020 Pazar